MüzikMüzik Haber

Nazlı; “Beni Suistimal Etmek İstediler”

Şarkıcı Nazlı Mengi, ‘Paris’ adlı şarkıyı seslendirip, kliplerini çektikten sonra kendisine kabul edilmeyecek bir sözleşme imzalatmaya çalıştıkları iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak dava açan Nazlı Mengü, iddialarına göre Tan Taşçı söz ve bestesi kendisine ait “Paris” adlı eserin seslendirmesi ve piyasaya sunulması için kendisi ile görüştü ve o de bu teklifi kabul etti. Tan Taşçı’nın isteği üzerine eserin aranjmanı Baran Akıl ve Burak Keskin (Catwork Remix Engineers) tarafından yapıldı ve şarkıyı Nazlı Mengi seslendirdi. “Paris” adlı şarkıya klip çekildi.

Mengi klip, fotoğraf, kıyafet, stüdyo kayıt işlemleri ve diğer harcamalar için yaklaşık 45 bin lira masraf yaptı. Ancak iddiaya göre şarkının aranjesini yapan Baran Akıl ve Burak Keskin, klip çekiminden sonra Nazlı Mengi’ye kabul edilemeyecek bir sözleşmeyi imzalatmak istediler.

Sözleşmeye göre Nazlı Mengi, hiçbir yerde bu şarkıyı Catwork Remix Engineers olmadan sahne alamayacak, dizi, film, reklam müziği vs. gibi olaylarda Catwork’ün adı bahsedilmeden bu şarkıyı kullanamayacak, basın ve sosyal medyada Catwork’ün adından mutlaka bahsedecekti. Nazlı Mengi de tek taraflı ve ağır şartlar içeren bu sözleşmeyi imzalamadı. Nazlı Mengi, yakın dostu Tan Taşçı’yı arayarak eserin başka bir aranjör tarafından aranje edilerek piyasaya sürülmesine onay vermesini istedi. Ancak Tan Taşçı, eseri Catwork’ün aranje etmesi halinde piyasaya sürüleceğini belirtti. Haksızlığa uğradığını iddia eden Nazlı Mengi, 50 bin lira tazminat istedi.

Davalı Tan Taşçı, Nazlı Mengi’nin anlaşmazlığa düştüğü kişilerin Baran Akıl ve Burak Keskin olduğunu öne sürerek olayın kendisiyle ilgisi olmadığını belirterek davanın reddini istedi. Tan Taşçı’nın avukatı, “Davanın müvekkilim Tan Taşçı’ya ilgisi yoktur. Davacı ile diğer davalılar arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca müvekkilimin bu eseri tek başına albümünde kullanması için Nazlı Mengi’ye verdiği bir muvafakati yoktur. Açılan bu davayla davacının kendini öne çıkarmak ve proje arkadaşlarını yok sayan ruh halinin yansıması olarak görüyoruz” dedi.

Gelişmeleri Müzikonair’dan takip edebilirsiniz!..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu