MüzikMüzik Haber

Orhan Gencebay, Mehmet Şimşek ve Numan Kurtulmuş’u Ziyaret Etti!..

MESAM Yönetim Kurulu Başkanı ünlü sanatçı Orhan Gencebay, MESAM’ı temsilen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’u makamında ziyaret etti.

MESAM asil üyesi olan Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Instagram adresinden Orhan Gencebay’ın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’la görüştüğünü duyurdu. Gencebay’ın ziyaret amacını ve fotoğraflarını paylaşan Akay, “MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gencebay, müzik meslek birlikleri MESAM, MSG, MÜ-YAP, MÜYORBİR, MÜYABİR ve MÜZİKBİR temsilcilerinden oluşan heyetle beraber, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i makamında ziyaret etti. Ziyaretlerde müzik meslek birliklerimizi ilgilendiren konularda görüşmeler yapıldı.” dedi.

“ÇOK SAYIDA SANATÇI PARA KAZANAMIYOR”
Türkiye’nin telif toplama bakımından zayıf olduğunu da belirten Onur Akay, “Sanatın körelmemesi için, iyi durumda olmayan telif haklarının düzelmesi şart! Çok sayıda sanatçı para kazanamıyor. Türkiye, telif toplama bakımından son derece zayıf. Umarım bu görüşmelerle Avrupa’da telif nasılsa, onu Türkiye’de de başarırlar.” ifadelerini kullandı!
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve sanatçı Orhan Gencebay, Kral FM’de “Mehmet’in Gezegeni Özel” yayınına konuk oldular ve meslek birlikleri ile yapılan toplantı sonrası Mehmet Akbay’a açıklamalarda bulundular.

“MALİYE BAKANI DİKKATE ALACAK”
Müziğin önemli bir bileşen olduğunu söyleyen Mehmet Şimşek, “Dijitalleşmeyle birlikte maalesef özellikle sanatçılarımız çok zorlandılar. Emekleri kolayca çalınmaya başladı. Meslek birlikleri ile yapılan toplantıda bana bazı notlar ilettiler. Kopyalamayla ilgili bazı çalışmalar olacak” dedi. Vergiye ilişkin sıkıntıların da iletildiğini belirten Mehmet Şimşek, konuyla ilgili önümüzdeki dönemde Maliye Bakanı’nın mutlaka bu hususları dikkate alacağını düşündüğünü söyledi.

“DOĞRU OLAN HAKLIDIR”
Orhan Gencebay ise müziğin işlevleri olduğunu, eğlendirdiğini, dinlendirdiğini ve derinlik verdiğini vurguladı. Gencebay, “Müzik, sanat alanında en çok kullanılan dallardan biridir. Hatta dinimizi bile makamla icra ederiz. Ülkemizin sorunları var ama bunları aşacağımıza inanıyorum. Bugün de çok ümitli cümleler duyduk. Feveran olmayalım, sakin bekleyelim. Doğru olan haklıdır. Haklı olan da güçlüdür. Şu an bulanık ama şöyle derler; su bulanmadan durulmaz.” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu